wtorek, 10 stycznia 2012

Taśmy marszczące

Jeśli chodzi o taśmy marszczące to najistotniejszą informacją przy jej wybieraniu jest dobranie odpowedniego marszczenia. A ono  z kolei jest uzaleznione po części od rodzaju tkaniny jaka będzie nią marszczona ale również od gustu osoby, dla której wystrój jest szyty! Powinno brać sie pod uwagę również wystrój całego pomieszczenia, w którym ma sie owa dekoracja znaleść! Powinna ona współgraćz otoczeniem, nie wyróżniać się...no chyba, że takie jest zamierzenie! :)

Poniżej sposoby marszczenia dostępnych taśm marszczących:
1:1,5
1:2
1:2,5
1:3
Dobranie odpowiedniego marszczenia jest bardzo istotne!

I tak dla tkanin lekkich, zwiewnych poleca się taśmy o maszczeniu 1:2,5 i 1:3 ponieważ tkaniny takie efektowniej prezentują się gdy jest ich więcej!
A tkaniny, które posiadaja jakiś wzór, który jest bardzo istotny, taki który powinien byc pokazany w całości...nigdzie nie schowany w fałdki wtedy dobiera się marszczenia 1:1,5 i 1:2

Co tak właściwie oznaczają symbole przy taśmach marszczących?!
Otóż jest to nic innego jak informacja ile materiału potrzebne jest by otrzymać 1cm firany po zmarszczeniu taśmy. Czyli dla przykładu..okno ma 2m a chcę użyć taśmy marszczącej 1:2 wtedy mnożę 2m x 2 =4m tkaniny. Jeśli chę użyć taśmy, która marszczy w stosunku 1:2,5 mnożymy 2m x 2,5= 5m tkaniny. Nalezy jeszcze dodać ok. 10cm na założenie brzegów.

Rodzaje taśm marszczących.
Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów taśm. Każda marszczy tkaninę w inny sposób, ale każda dodaje tak samo uroku we wnętrzu! Osobiście nie wyobrażam sobie firany uszytej bez użycia taśmy marszczacej...owszem, można ale prezentuje się to mniej efektownie!
Taśmy: Smok potocznie nazywana uniwersalną, ołówkowa oraz fałdkowa.
Smok pozwala na zmarszczenie tkaniny ale w efekcie końcowym możemy ją zmarszczyć mniej lub bardziej regulując przy tym jej szerokość, natomiast taśma fałdkowa juz nie da nam takiej możliwości. Tworzy ona po zmarszczeniu fałdki, które są "na stałe" i nie uzyskamy firany szerszej czy węższej tylko taką jaka wyjdzie z proporcji rodzaju taśmy. Dostępne są taśmy na żyłce oraz na sznureczku. Te pierwsze są niemal niewidoczne po wszyciu  nawet przeźroczystej tkaniny.
Spotkać możemy przeróżne rodzaje marszczeń taśm, przeróżne szerokości i o różnej kolorystyce. A wybór jej zależy od nas i od wizji jaką mamy co do wystroju okna!

Poniżej przykłady taśm

2 komentarze:

 1. hmm ... cosik mi się wydaje, że ja tu przyspieszony kurs krawiecki zrobię :)!
  cenne rady, wskazówki ...
  obiecuję pilnie się uczyć !!!
  pozdrowionka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja to samo robie wiec moze wymienimy sie doswiadczeniem

  OdpowiedzUsuń